Obsah stránky

Současnost obce

Obec Vedrovice (německy Wedrowitz) se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, leží 6 km jihovýchodně od města Moravský Krumlov. Obec se nečlení na části, má ale dvě katastrální území, Vedrovice a Zábrdovice u Vedrovic. Žije zde 875 obyvatel.


Vedrovice, složené z původních dvou obcí Zábrdovic a Vedrovic, spadají do Dyjskosvrateckého úvalu. Je zde zemědělská půda, obdělávaná zemědělci a příležitostně brigádníky.

O Vedrovicích

První písemná zmínka o Vedrovicích se váže k roku 1369. Původ názvu obce je odvozen od osobního jména Vedrovice na mapě České republiky Vydra. V 17. století Vedrovice válkami úplně zpustly. V 18. století byla založena zdejší škola, díky které je i dnes výchova a vzdělání na velmi dobré úrovni. Za povšimnutí stojí významná chráněná technická památka, jediný kompletní objekttohoto druhu na jížní Moravě, zapsaný v seznamu kulturních památek. Jedná se o větrné kolo s čerpadlem vody. Montáž proběhla v roce 1912-14.

V obci je také prováděn více než třicetiletý archeologický výzkum, jehož vrcholem bylo nalezení plastiky "Venuše" patřící k tzv. střelickému typu.

I kulturní a sportovní vyžití mají ve Vedrovicích své místo. Do různých společenských akcí se zapojují místní spolky, školy i obecní úřad.

Obec připravuje stálou výstavu ze své historie, uvažuje také o možnosti ubytovacího zařízení jako doplňku pohostinských služeb.

Obec VEDROVICE má určitě svými technickými, historickými i archeologickými památkami, ale i okolím a kulturou co nabídnout.

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Používáme soubory cookies. Svůj souhlas můžete změnit v nastavení souhlasu s využitím cookies.